St. Louis, a világ közepe

 2012.05.31. 09:48

Nagymamám tegnap kiderítette a zinternetről, hogy a Mississippi és a Missouri folyók St. Louis környékén folynak egybe, s még annak sem átallott utánajárni, hogy bizony ezen folyók sodraiban felbukkanhatnak olyan egzotikus élőlények, mint a krokodilok. Még mielőtt fejemet veszítve hamarjában kétségbe zuhantam volna, kutakodtam én is egy picinykét.

Valóban, a két fent említett folyó St. Louis fölött kicsivel fut össze, a Google Images tanúsága szerint igen látványos víztömeget alkotva. A Mississippi a világ negyedik leghosszabb folyója, mintegy 4.070 kilométerrel, míg tőle csekélyke 303 kilométerrel marad el a Missouri hossza. Na, ezek ketten jól kielégítik az Egyesült Államok vízszükségletének kb. felét.

00805.jpg

Ami a faunát illeti, krokodilnak se híre, se hamva; aligátorokról is elvétve esik csak szó, bármi légyen is a különbség közöttük. Van viszont állati ronda aligátorhal (Atractosteus spatula), ami, mint a Wikipediától megtudtam, akár mázsásra is megnőhet, ha jól van tartva – és nem mellesleg a „csontos halak (Osteichthyes) főosztályának kajmánhal-alakúak (Lepisosteiformes) rendjébe és a kajmánhalfélék (Lepisosteidae) családjába tartozó faj”. Hurrá, örvendek a szerencsének.

Atractosteus_spatula_(Alligatorhecht))_1.JPG

Ami szerény személyem leendő élőhelyét illeti, a teljesség és pontosság igénye nélkül alább sorolnék néhány félhivatalos, nyílt forrásból származó lényegi információt St. Louis-ról.

St. Louis belvárosának kevesebb, mint 320.000 lakosa van, míg a környező, a városhoz tartozó településekkel együtt viszont simán lakják 2,8 millióan. Kiterjedését tekintve úgy 170 négyzetkilométer, a legmélyebben és a legmagasabban fekvő pont között döbbenetes 142 méter a szintkülönbség. Préri a köbön, mondhatnánk.

Időzóna tekintetében a klasszikus US Central számítás van érvényben, ami éppen 7 órával mutat kevesebbet a budapesti ketyegőktől. St. Louis és környéke állítólag átmenetet képez a párás kontinentális éghajlat és a szintén párás szubtrópusi klíma között. Ha ennél konkrétabb kívánok lenni, azt mondom, télen legrosszabb esetben mínusz 30 C° is lehet, míg nyáron mutattak már plusz 46 C°-nak megfelelő Farenheit értéket is a hőmérők. Azért, ha nem a hangzatos szélsőségeket nézzük, mínusz 6 és plusz 32 C° közötti átlag nem is olyan barátságtalan, panaszra tehát semmi ok. Csapadékból nincs sok, cserébe viszont napsütésből se.

st-louis.gif

A demográfiai mutatók felettébb izgalmas képet adnak, először is, mert a populáció 64 százaléka 44 éven aluli, az átlagéletkor 34 év. A St. Louis-ban élők nagyjából fele afroamerikai, 44 százalékot tesz ki a fehér népesség, a maradékot tekintve pedig egy combos közel 3 százalékkal az ázsiai népesség van erős kisebbségben, ha a mintegy 3,5 százaléknyi hispán eredetű kollégát a fehérek között tartjuk számon. A nők és férfiak aránya közel ideális megoszlásban, 48-52 százalékban mutatkozik.

Bár nem éppen egy világörökség, de azért néhány érdekes vagy híres jelenség akad St. Louis-ban. A St. Louis Cardinals kiemelkedő baseball csapat, a Rams az amerikai fociban jeleskedik, míg a Blues az NHL-ben ismertebbnek számító jéghoki csapatok egyike. A kultúrát erős francia és általános katolikus behatás érte a 19-20. században, ennek megfelelően alakult a modern építészet, a zene és előadóművészet – és persze a konyhaművészet.

A leghíresebb látványosság mégiscsak az ív (Gateway Arch), ami a Mississippi partján figyel és csudaszép keretet ad a horizontnak, különösen, ha a másik partról, a már Illinois államhoz tartozó East Saint Louis-ból nézzük. 192 méteres magasságával a legnagyobb ember által épített emlékmű az Egyesült Államokban, s az államok 18. századi, nyugati terjeszkedésének állít emléket 1965-ből.

stlouisarch_000.jpg

St. Louis több mint 30 felsőoktatási intézménynek ad otthont (többek között a majd’ 100 éves, nemzetközi hírű Webster University), a városnak számos szépséges parkja van, na meg egy szerényebb gyűjteményt felsorakoztató állatkertje. (Ez vajon hogy jött a felsőoktatási intézmények után...?) Az üzleti élet a recesszióhoz képest szépen látszik muzsikálni, a Fortune tavalyi 500-as listájáról (bruttó bevétel szerinti ranglista) 9 jelentős vállalat székel itten. Úgy tűnik, a srácok élni is tudnak, mert rengeteg fesztivál, mulatság és szórakoztató rendezvényt vonultat fel az éves bulinaptár.

Ez hát az elmélet és röpke virtuális kutakodásom eredménye. Folytatás következik hamarosan, elsőkézből származó élmények és tapasztalatok közkinccsé tételével...

Címkék: st. louis missouri mississippi aligátorhal gateway arch

A bejegyzés trackback címe:

https://smartcookie.blog.hu/api/trackback/id/tr404556561

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása